1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

پیام حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات) به كنفرانس «حق حیات و كیفر مرگ»

.
  

اعلاميه حزب مشروطه ايران (ليبرال دمکرات)

پیام حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات) به كنفرانس «حق حیات و كیفر مرگ»

 

بسیار مایه خشنودی و امید برای فردای ایران است كه فعالان جامعه مدنی ایران و فرهیختگان سرزمین بلا زده ما در سراسر جهان همراه و هم دل و همزبان با فعالان و فرهیختگان داخل كشور هر روز بیش از روز پیش گفتمان ضد اعدام را به گفتمان غالب و به یكی از خواست‌های اصلی جامعه مدنی ایران بدل می‌كنند.

ایرانیان فرهیخته به خوبی به این حقیقت انكار‌ناپذیر دست یافته‌اند كه مجازات غیر انسانی اعدام جز بسط و گسترش حس خشونت و انتقام‌جویی و جز نهادینه كردن یك سبعییت حیوانی در جامعه، سبعییتی كه دیر یا زود دامان همه را آلوده و قربانی خود می‌كند، فایده دیگری ندارد. نه جلو خشونت را می‌گیرد و نه از میزان جرم و جنایت می‌كاهد. تنها جان انسان‌ها را بی‌ارزش جلوه داده و به همان میزان هم وقوع جنایات خشونت‌آمیز را در جامعه گسترش می‌دهد.

حزب مشروطه ایران (لیبرال دمكرات) اعتقاد راسخ دارد كه دست‌یابی به آینده‌ای صلح‌آمیز و بدور از خشونت در ایران، بدون شکستن دور باطل انتقام‌جوئی و بدون جلوگیری از تداوم و انتقال کینه و نفرت از نسلی به نسل بعد، و منع كامل حكم غیر انسانی اعدام امکان‌پذیر نیست. از این روی حزب مشروطه ایران از سال 1372 در سومین كنفرانس خود منع حكم اعدام به هر بهانه‌ای را به تصویب رساند و یكی از اهداف اصلی خود قرار داد.

در این هنگام كه جمهوری‌اسلامی جامعه جهانی را سرگرم و درگیر مذاكرات هسته‌ای می‌بیند و این فرصت را مغتنم شمرده و صدها ایرانی را تنها در چند ماه اخیر بدست ماشین اعدام خود سپرده و بی‌شماری را عزادار می‌كند، لزوم بلند كردن صدای مخالفت با حكم غیر انسانی اعدام بیش از پیش احساس می‌شود.

از این روی حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) برگزاری كنفرانس «حق حیات و كیفر مرگ» در كلن آلمان را از صمیم قلب گرامی داشته، به انجمن پژوهشگران ایران برای این كار براستی شایسته شادباش گفته و برای برگزار كنندگان و شركت كنندگان این كنفرانس آرزوی پیروزی و موفقییت هرچه بیشتر را دارد.

به امید روزی كه هیچ ایرانی به هیچ بهانه و جرمی اعدام نشود.


پاينده ايران
زنده باد ملت ايران