1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

بيست سال از قتل زنده‌یاد علی‌اکبر سعيدى سيرجانى گذشت

.
  

اعلاميه حزب مشروطه ايران (ليبرال دمکرات)

بيست سال از قتل زنده‌یاد علی‌اکبر سعيدى سيرجانى گذشت

بيست سال پيش رژيم ددمنش جمهورى اسلامى به عوامل جنایت‌کارش دستور و اجازه قتل آزادمرد شجاعى را داد كه نویسنده‌ای بود صاحب سبك و توانا و محققى بود دقيق و کم‌نظیر در زبان و ادب پارسى.

زنده‌یاد سعيدى سيرجانى از آن دست آزادمردان کم‌نظیری بود كه علم و عمل را هر دو توأمان در اختيار داشت و اين هر دو را در درازاى زندگى پربار خويش با شجاعت و پايدارى کم‌نظیری در راه خدمت به سرزمينى كه با تمام وجود به آن عشق می‌ورزید به كار گرفت. چه آن زمان كه به‌عنوان معلمى ساده در سيرجان و بم مشغول به خدمت بود. چه آن زمان كه در تكميل حرف "ن" لغت‌نامه دهخدا از سال ١٣٤٢ تا ١٣٥١ تلاش كرد و در كنار ديگر عاشقان فرهنگ و ادب پارسى چون زنده‌یاد دكتر معين در لغت‌نامه دهخدا و زنده‌یاد دكتر ناتل خانلرى در بنياد فرهنگ ايران مشغول به خدمت بود؛ و چه آن زمان كه با انتشار آثار ادبى از خسرو و شيرين و ليلى و مجنون نظامى گرفته تا تاريخ بيدارى ايرانيان ناظم الاسلام كرمانى و مجموعه شعرها و آثار ادبى ديگر لحظه‌ای از تلاش و كوشش براى هرچه پربارتر كردن فرهنگ سرزمينش بازنایستاد.

پس از انقلاب شوم اسلامى نيز نه لحظه‌ای از خدمت به سرزمينش بازایستاد و نه لحظه‌ای مرعوب ملايان جنايتكارى كه زمام حكومت ايران را به دست گرفته بودند و مست اين پيروزى عربده‌ها می‌کشیدند و با خون بی‌گناهان وضوها می‌گرفتند شد. با شجاعتى مثال‌زدنی تنها با تکیه‌بر دانش و قلم کم‌نظیرش با انتشار آثارى چون "در آستين مرقع"، "اى كوته آستينان"، "سيماى دو زن"، "ضحاك مار دوش" و "بيچاره اسفنديار" به نبردى اعلام‌نشده اما جانانه با حاكمان زورگو برخاست و درنهایت با نوشتن سه نامه سرگشاده به ولی‌فقیه نظام اسلامى آیت‌الله خامنه‌ای در حقيقت حكم قتل خويش را به امضاى حاكمان خون‌خوار شرع رساند.

در بزرگداشت انسان آزاده‌ای چون او چه‌بهتر از آن‌که او را همان‌گونه كه خود در آخرین نامه سرگشاده‌اش به خامنه‌ای تعريف كرده بود به یادآوریم. آنجا كه نوشت "آدمی‌زاده‌ام، آزاده‌ام و دليلش همين نامه، كه در حكم فرمان آتش است و نوشيدن جام شوكران، بگذاريد آيندگان بدانند كه در سرزمين بلاخيز ايران هم بودند مردمى كه دليرانه از جان گذشتند و مردانه به استقبال مرگ رفتند".

حزب مشروطه ايران (ليبرال دمكرات) نام و ياد زنده‌یاد علی‌اکبر سعيدى سيرجانى را گرامى داشته خود را چون بی‌شمار ايرانيان آزاده و بافرهنگ وامدار تلاش‌ها و خدمات اين ايرانى آزاده می‌داند.

روانش شاد، يادش گرامى و راهش پر رهرو باد


پاينده ايران
زنده باد ملت ايران