1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

به مناسبت یکصد و پنجمین سالروز انقلاب مشروطه

.
 CPI 

اعلامیه حزب مشروطه ایران

به مناسبت یکصد و پنجمین سالروز انقلاب مشروطه

 

یکصد و پنجمین سالروز انقلاب مشروطه، انقلابی که براستی انقلاب روشنگری ایران و ایرانی بود، امسال در زمانی فرا می‌رسد که ایرانیان شاید بیش از هر زمان دیگری در تاریخ پر فراز و نشیب خود از جهل، بی خبری، خرافه‌پرستی و ظلم و ستم حکام اسلامی که از اداره یک کشور جز سرکوب، تاراج سرمایه‌ها و سوزاندن فرصتهایش چیزی نمی‌دانند در رنج‌اند و فرصت پیشرفت‌های اقتصادی را یکی پس از دیگری از دست می‌دهند. ایران و ایرانی هر روز بیش از روز پیش از قافله پیشرفت جهانی و حتی منطقه‌ای نیز عقب‌تر و عقب‌تر می‌افتند.


انقلاب مشروطه، با تمامی محدودیدت‌های اجتماعی ایران آنزمان و بعضی کج فهمی‌های رهبران عرفی‌گرای آن، انقلابی بود رو به جلو، روشنگر، در راه تجدد و پیشرفت و در راستای دست یافتن به آزادی‌های فردی و اجتماعی و تبدیل کردن رعایائی بی‌حق و حقوق در بند حکمرانانی غیرپاسخگو به شهروندانی صاحب حق و آگاه به حقوق خود با مسئولینی پاسخگو با اختیاراتی در چهار چوب قانونی برخواسته از اراده ایرانیان، همه ایرانیان!


انقلاب مشروطه بر خلاف انقلاب‌اسلامی، که انقلابی بود در ذات خود متحجر و واپسگرا که نظر به هیچ چیز جز بدترین نمادهای عقب‌افتادگی گذشته نداشت و رژیم برآمده از آن نیز هنوز هم ندارد، انقلابی بود پیشرو و متجدد. انقلابی بود که نظر به جهان پیشرفته داشت و برای رسیدن به آن تلاش می‌کرد.


اگر شرایط اجتماعی دست یافتن به ایرانی پیشرو و متجدد برای پدرانمان فراهم نبود امروز همه شرایط برای ما فراهم شده است. مردمانی داریم جوان و امروزی که تجریه تلخ جمهوری تبعیض‌آمیز و واپسگرای اسلامی به آنان آموخته است که رمز رهائی‌، پیشرفت و رفاه نه در حوزه‌های علمیه و قوانین خشک شریعت و افکار خشک مغزان شریعتمدار مدعی ولایت که در دانشگاه‌ها، علوم واقعی، عقل جمعی و ذهن باز و حقوق انسانی است. امروز ایرانیان بدرستی دریافته‌اند که رمز پیشرفت در همراهی با جهان است و نه در کینه‌توزی و دشمنی با آن.


نگاه انقلاب مشروطه که تمام تلاش و آرزوی آن پی‌ریزی ‌پایه‌های برقراری یک دمکراسی لیبرال همتراز با پیشرفته‌ترین نظامهای لیبرال دمکرات اروپا بود بیش از هر زمان دیگری نیاز امروز ماست.


یکصد و پنجمین سالروز انقلاب مشروطه را به همه ایرانیان مخصوصا نسل جوان و آزاده ایران شادباش گفته تلاش همه آزادیخواهان ایران در این یکصد و پنج سال را گرامی می‌داریم. با تلاش و کوشش نسل جوان، نسلی که می‌داند چه می‌خواهد و بدنبال چیست، در آینده‌ای نه چندان دور با دست‌یابی به یک نظام لیبرال دمکرات به ایرانی آنچنان که انقلاب مشروطه می‌خواست خواهیم رسید.


شک نداریم که با چنین نسل جوان و آگاهی چنان آینده روشنی با برداشته شدن سد جمهوری جهل و واپس‌گرائی اسلامی در انتظار همه ما ایرانیان است.

پاينده ايران
زنده باد ملت ايران
حزب مشروطه ايران