1. SKIP_MENU
  2. SKIP_CONTENT
  3. SKIP_FOOTER
  • آخرین بروزرسانی: یکشنبه 25 فوریه 2018. برابر با یکشنبه, 06 اسفند 1396

به بهانه مقاله درج شد (خاستگاه فتحنامه لیبرال دومکراسی ...)

.

این نوشتار پاسخی به مقاله یاد شده نیست. یاد آوری هایی است از طرف یک عضو حزب مشروطه ایران به دگر اندیشان و از جمله نویسنده مقاله ذکر شده.
باید در نظر داشت که میانگین سنی اکثریت هموندان حزب 40 سال است. بیشترهموندان، الفبای حزبی و دموکراسی و در نهایت مفاهیم لیبرال دموکراسی را به کمک آقای همایون یاد گرفته اند. حزب مشروطه ایران (طرفدار پادشاهی) پانزده سال پیش تشکیل شد و نخستین سازمان سیاسی در تبعید بود که در ایران پیشینه ای نداشت. این حزب در پانزده سال گذشته بارها و بارها به بررسی نقادانه سیاست ها و روش های رژیم پیشین پرداخته است. حزبی که در ابتدا 99% اعضا یش با سلطنت طلبی فاصله چندانی نداشتند دراین پانزده ساله با نقد و بررسی کاستی های رژیم گذشته در کنار ارجگزاری خدمات آن به ایران و ایرانی راهی جدا از سلطنت طالبان در پیش گرفت. ما یا حداقل من معتقدم که آرمان های انقلاب مشروطه و دستاوردهای آزادی منشانه آن هرگزدر کشور ما بطور کامل تحقق نیافت و بدنبال آن فاجعه 22 بهمن 1357 فرا رسید.
حزب مشروطه ایران حزبی است جوان با تجربه سیاسی درحدود سن و سال خود و شرایط تبعید. پانزده سال فعالیت سیاسی هموندان جوان یک حزب جوان را آن هم از آن نقطه شروع یاد شده و با توجه به اینکه در سطح دنیا پراکنده هستند نمی توان با سازمان های سیاسی چپ که بیشترشان درگیر ایدئولوژی های دست پاگیر خود هستند و بقول خودشان سال هاست که دارند مبارزه می کنند، مقایسه کرد.
حزب هیچ گاه بر گرد یک شخص و یا یک مقام نبوده . شاهزاده رضا پهلوی هیچ وقت خود را عضو این حزب معرفی نکرده و حزب مشروطه ایران بر محور او نیست و اینها اتهاماتی است که هدفمند از سوی کسانی وارد می شود. این درست است که ما طرفدار پادشاهی لیبرال دموکرات و آنهم به پادشاهی رضا پهلوی هستیم اما سال هاست آموخته ایم که میزان رای مردم است و به ان اعتقاد داریم و این در حالی است که بسیاری از جمهوری خواهان از پذیرش رای گیری برای تعیین شکل نظام سر باز می زنند.
سازمان ها یا افراد مستقل چپ , از چپ میانه گرفته تا افراطی که ما را به شاه پرستی و یا شخصیت پرستی متهم میکنند نخواهند توانست از این طریق برای خود کسب مشروعیت کنند. به چند سطری که در پیش روی می آید و نوشته هموند حزب نیز نیست توجه کنید و ببینید ما از طریق چه کسانی و با چه پیشینه درخشانی مورد حمله هستیم:

".....چپ ایرانی که می بایستی بیان ارمان عدالت جویانه تاریخی توده های سرزمین ما باشد، با درجه انحراف بسیاری از خود موازین چپ و مارکسیستی که مدعی ان بود, چنان به ورطه روسیه پرستی , چین و البانی پرستی و.. در غلطید و چنان با ساطور انترناسیونالیسم سوسیالیستی که در عمل شوروی و چینی گرایی بود ملی گرائی را لینچ کرد ......."

( نوشته حبیب تبریزیان – 26 اکتبر) .

قطعنامه کنفرانس اروپایی حزب
این قطعنامه سراسر دفاع از جنبش سبز و دفاع از حرکت ازادی خواهانه مردم کشورمان است و حتی دفاع از مذاکره با آرزوی موفقیت برای مذاکرات جمهوری اسلامی با امریکا است. البته می توان با دید و نگاه چپ آقای کشگر اعضای حزبی را دید که رگ شاه پرستی شان بالا زده و فقط گوششان به پیام شاه شان است . حزب در این دو روز کنفرانس، تمام سعی و کوشش را برآن گذاشت که از جنبش سبز حمایت کند و حتا اعضای به ظاهر سلطنت طلب حزب تا به آنجا پیش می روند که با بحث های منطقی از ایده " حفظ نظام ..." به سلامت بدر می ایند!

درباره اقای همایون
این طور به نظر می رسد طیف چپ وجود اقای همایون در حزب مشروطه ایران را برنمی تابد. اینجا قصد تعریف و تمجید نیست و حقیقت را نمی شود پنهان کرد , اقای همایون با همه افکار لیبرالی که دارد و ما هم به سهم خود از او آموخته ایم به گفته خودش به راست میانه تعلق دارد.
او هفتاد سال از زندگی اش در نوشتن، خواندن و سیاستگری گذشته است. به تفاوت 70 و 15 بیشتر توجه کنید.

با سپاس
بابک قطبی – عضو حزب مشروطه ایران

برگه درخواست عضویت
ایمیل دبیرخانه حزب
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

مشروطه ایرانی و گفتمان ملی…

22 بهمن و خیزش مردم ایران…

تلاش بیهوده حجاریان…

هفدهم ماه دی، روز زن در ایران…

بیانیه جبهه ایران‌گرایان در پشتیبانی از تظاهرات گسترده مردم در ایران…

مقالات دگراندیشان جدید

مشکل، مردم ایران نیستند؛ رژیم جانی‌شان است…

قیام ملی نقاب (نجات قیام ایران بزرگ)…

آیت‌الله مایک؛ آمریکاییِ مسلمان‌شده‌، رئیس جدید میز ایران سازمان سیا…

ایران را چرا باید دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

مقالات هم‌اندیشان جدید

بحثی در مقوله رفراندوم درخواستی و بیانیه پانزده اصلاح‌طلب پشیمان…

آیا هدف روسیه تبدیل ایران به یک «حکومت اقماری» است؟…

مارتین لوتر: مردی که به قرون‌وسطی فرمان ایست داد…

تشدید «جنگ سرد» در مناسبات آمریکا و ایران…

جشن مهرگان، تجدید پیمان با مهر و روشنایی…